Jak na slovíčka

Můžete se učit gramatiku, jak chcete, ale když si pak nemůžete vybavit to správné slovíčko, stejně se nedomluvíte. Způsobů, jak si slovíčka do hlavy nasoukat, existuje mnoho a jistě i vy máte své zaručené fígle, které vám fungují. Pojďme se teď alespoň na některé podívat.

Biflování zpaměti

Většina z nás si určitě pamatuje na hodiny angličtiny ve škole, kdy jsme měli založený zvláštní sešit na slovíčka se třemi sloupečky na anglický výraz, správnou výslovnost a český překlad. Nevýhodou této metody je hlavně fakt, že si sice vybavíme, kde na stránce máme slovíčko napsané, ale zrovna když ho potřebujeme použít, ne a ne si na něj vzpomenout. Také se vám možná stává, že se slovíčka naučíte v pořadí, v jakém je máte napsaná, a když vás pak někdo zkouší ze slovíček na přeskáčku, najednou už to tak nejde. I přes tato negativa za sebe ale musím říct, že už jsem na sešitkovou metodu zvyklá a vyhovuje mi.

Obrázky, diagramy, barvičky

Učení slovíček by pro nás nemělo být za trest. Proto je dobré si ho zpříjemnit obrázky (i vlastními malůvkami), barevným podtrháváním slovíček, která jsou pro nás důležitá nebo si je těžko pamatujeme, tabulkami, ve kterých slova rozdělujeme podle různých kategorií, mentálními mapami apod.

Učení v praxi

Nejlepší je učit se to, co sami v životě potřebujeme. Na co si pamatovat terminologii ze strojního průmyslu, když ji třeba ve svém oboru číšníka nikdy nepoužiju. Je tedy dobré zaměřit se na situace a obraty, které se mi hodí, zkoušet si je v hlavě překládat a chybějící slovíčka si vyhledávat a zapisovat.

Čtení cizojazyčných knížek

Dnes již existuje celá řada edic zjednodušené literatury rozdělené podle jazykové úrovně čtenáře nebo i dvojjazyčné knihy s textem v jednom jazyce na jedné straně a ve druhém na té protější. Stačí si jen vybrat, o čem chcete číst.

Lístečky

Na kousky papíru si napíšete slovíčka, která vám dělají problémy, a nosíte je po kapsách, nastražíte je na sebe na záchodě, u zrcadla nebo ve skříni a kdykoli o ně zavadíte pohledem, rovnou si je i zopakujete. Tato metoda vyžaduje určitou pečlivost a systematičnost, o to je však účinnější.

Přišli jste i na jiné způsoby, které vám vyhovují? Budeme rádi, když se o ně podělíte s ostatními. Emaily na nás najdete v sekci Kontakty.

Kontakty

Bc. Ryan Sandoval (jednatel)

tel.: +420 775 183 624 (CZ)

tel.: +420 773 177 621 (EN)

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Účet: 2500709613/2010

IČO: 03612422

Tipy pro Vás

Vážení rodiče a studenti. V týdnu od 12.9.2022 začínají kurzy a kroužky AJ. O začátcích kurzů a kroužků budou všichni řádně přihlášení informováni prostřednictvím emailu/sms. Do všech kurzů a kroužků je možné se přihlásit na hlavní stránce. V případě dotazů jsme Vám k dispozici na našich kontaktech. Přejeme Vám úspěšný vstup do nového školního roku a těšíme se s Vámi na viděnou. Tým EE

 

 

 

 

Vážení rodiče, vydané reporty naleznete ve formátu pdf k tisku či stažení v sekci Publikujeme/Reporty.

 

© 2011 - 2023 English Education

O webu