Become a member of our team!

Who we are

Our company specializes on teaching English children (2-15 years old), teenagers (15-19) but also adults. We have been providing our services for more than six years and we have still more and more satisfied clients. The courses are based on the ability to understand the spoken language, practise vocabulary and useful phrases and feel confident to express oneself. We prefer personal approach which is why the lessons are held in smaller groups. We try to involve a lot of games, activities and movement in the lessons and thus enable the learners to concentrate fully on what is being taught. Indirect learning, activation of all senses and development of imagination contribute to this goal as well. Learning can be fun and our teachers can enjoy a lot of fun in their lessons too!

What we require

  • English native speakers greatly interested in teaching
  • At least two years experience with teaching adults and children
  • Appropriate education, certificates enabling teaching English as a second language (CELTA, TEFL,...)
  • Valid working visa or permanent residence in the Czech Republic
  • Responsibility, enthusiasm for teaching

What we offer

  • Interesting job for at least one year
  • Training course including our methodology, classroom management and observation lessons for free
  • Work in a collective of young people
  • Help with arranging accommodation, orienting in a new city, paperwork...

If you are interested in this position, please send your current CV, recent photo and written references to the coordinator of appropriate region.

Kontakty

Bc. Lukáš Petržela (jednatel)

tel.: 775 616 323 / 777 765 098

Účet: 2200447025/2010

IČO: 01887408 

Tipy pro Vás

Vážení rodiče a studenti. V týdnu od 16.9.2019 začínají kurzy a kroužky AJ. O začátcích kurzů a kroužků budou všichni řádně přihlášení informováni prostřednictvím emailu/sms. Do všech kurzů a kroužků je možné se přihlásit na hlavní stránce. V případě dotazů jsme Vám k dispozici na našich kontaktech. Přejeme Vám úspěšný vstup do nového školního roku a těšíme se s Vámi na viděnou. Tým EE

 

Vážení rodiče. V týdnu od 10. do 14.6.2019 budou probíhat poslední kurzy a kroužky AJ s rodilým mluvčím. Toto platí jak pro kurzy konané v jazykovém centru na Krapkově ulici, tak pro kroužky konané na školách a školkách. Děkujeme Vám za celeroční přízeň a budeme se těšit po letních prázdninách opět na viděnou. Tým EE.

 

 

Vážení rodiče, reporty za měsíc duben/2019 ze všech kroužků a kurzů naleznete ve formátu pdf k tisku či stažení v sekci Publikujeme/Reporty.

 

© 2011 - 2019 English Education

O webu